- Esővíz szikkasztó blokk ár 2021 – ÁRKALKULÁTOR
- Szikkasztó méretezése
- Miért fontos az esővíz elvezetés?
- Hogyan működik az esővíz szikkasztó?
- 3 TIPP szikkasztó építése előttre
Szikkasztó blokk ár 2021
A szikkasztó bolokk ár kalkulátor csak közelítő becslést ad!
Egy esővíz szikkasztó kialakításának ára sok tényezőtől függ, ami minden telek esetében egyedi. A teljesség igénye nélkül:
– Talaj minősége (lehet köves, sziklás is)
– Távolság a legközelebbi bányától (a kulé kavics szállítási díja jelentős tétel lehet)
– Telek adottságai ami től függ a kialakítás (ásott vagy fúrt)
Szikkasztó blokk ár kalkulátor
A szikkasztó blokk áraklkulátor az alábbi feltétek telejsülését feltételezi
- A talaj nem köves, nem sziklás
- Nincsen közmű, ami útban lenne
- Nincsenek erős gyökerek a földben, amik hátráltatnák a munkát
- A legközelebbi bánya, ahol kulé kavicsot tudunk vásárolni 25 km-es körzeten belül van
- A telek adottságai lehetővé teszik az ásott szikkasztó kialakítását
- A szükséges térfogat kiásható úgy, hogy nem kell 1,8 m-nél méllyebbre ásni.
A munkát természetesen el tudjuk végezni akkor is, ha a fenti feltételek nem teljesülnek mind. Ilyen esetekben az ár némileg magasabb lesz a fent kalkuláltnál.
Szikkasztó méretezése
Fontos kérdés, hogy mekkora szikkasztót szükséges építeni egy házhoz. Általában egy 100 nm-es családi házhoz tetőfelülete 150 m2 körül van. Egy ekkora tető felülethez az átlagos magyar éghajlati viszonyok között 4 db 3m3-es szikkasztó garantálja a megfelelő esővíz elvezetést. Ennél kisebb méret is megfelelő lehet – sokan készíttetnek is kisebbet -, de ha szakmai véleményükre kíváncsiak, összesen legalább 12 m3 szikkasztó térfogatot javaslunk egy 100 m2-es családi házhoz. Fontos, hogy ez csak egy közelítő szám. Minden ház egyedi, ezért mindig az adott házra kell méretezni. A tető felületén kívül főként a következő szempontok befolyásolják a szikkasztó méretezését:
- Talaj szerkezete, minősége
- Rendelkezésre álló telek terület
Talaj szerkezete, minősége
A talaj szerkezete, minősége alapvetően befolyásolja a szikkasztó méretezését és kialakítását.
Amennyiben a talaj kevésbé vezeti el a vizet (agyagos például), a legjobb, ha mélyebbre ásunk, amíg elérünk egy vízáteresztő réteget. Amennyiben túl mélyre kellene ehhez ásni, a vizet kevésbé jól elvezető talajban nagyobb felületű szikkasztóra lesz szükség az adott mennyiségű csapadék elvezeteséhez.
Agyagos, víz elvezetésére kevésbé alkalmas talaj esetén azonban általában azt javasojuk, hogy a szikkasztó menjen méllyebbre, addig, amíg vízelvezető talajréteget nem ér. Vannak esetek, amikor a szikkasztót éppen ezért nem is ássuk, hanem fúrjuk. Így a szikkasztó kellőképpen mélyre nyúlik ahhoz, hogy a vízelvezetés megfelelő legyen.
Rendelkezésre álló telek terület
Vannak építkezések, ahol a drága építési területet magas beépíthetőség mellett igen nagy mértékben kihasználják. Gyakran alig marad szabad telek terület, ahol a szikkasztót ki lehet alakítani. Ne feledjük, hogy szikkasztót előnyös az építményektől tisztes – legalább több méteres – távolságban elhelyezni, hiszen amúgy nem védi meg az épület alapját az ázástól.
A szikkasztó elhelyezésekor természetesen a szomszédokra is tekintettel kell lenni, így a kerítéstől is tartani kell egy bizonyos távolságot.
Néha a helyszűke miatt kell mélyebb kialakítású szikkasztót készíteni, vagy, a helyigényt minimalizálva, a szikkasztót fúrva elkészíteni.
Szikkasztó kialakítása
A szikkasztó kialakítása eltérő vízszintes és függőleges kiterjedéssel lehetséges. Készíthető egy központi szikkasztó, ahová az összes ereszcsatornából összefolyik a csapadék, vagy készíthető több, kisebb szikkasztó is.
Általában ásott gödörként alakítjuk ki a szikkasztó medencét, de esetenként (agyagos föld, helyszűke) fúrt kialakításra lehet szükség.
Miért fontos az esővíz elvezetés?
Az esővíz elvezetés ingatlanok esetében mindig egy fontos feladat. Amennyiben az esővíz elvezetése nem megfelelően megoldott, a ház körül a föld folyamatosan ázhat, huzamosabb idő alatt az alap bizonyos részei alól a föld ki is mosódhat, ami komoly statikai problémákat okozhat.
Az ingatlanok csapadékelvezetéséről ezért fontos (lenne) már építésükkor gondoskodni.
Tapasztalataink alapján a megfelelő csapadékelvezetés kiakítására azonban az anyagi források kimerülése miatt sokszor nem kerül sor az építkezés során. Időlegesen az ereszcsatornából az esővizet el lehet vezetni az épülettől több méterre, és ez szükséges is, ha nincs kialakítva végleges csapadékelveztő rendszer, de ez a megoldás sem esztétikusnak, sem tartósnak nem mondható. Ha ilyen átmeneti megoldást választott, érdemes minél hamarabb végleges szikkasztót építtetni.
Hogyan működik a szikkasztó?
A szikkasztó voltaképpen egy nagy gödör, amiből a talajba tud szivárogni egy épület tetejéről összegűjtött csapadék.
Ahhoz, hogy ez a gödör az évek során ne töltőtjön fel földdel, a gödröt úgynevezett kulé kaviccsal töltjük fel. A kulékavics biztosítja, hogy rajta keresztül a föld vízelnyelő rétegeihez jusson az összegyűjtött esővíz. Mielőtt a gödörbe kulé kavicsot töltenénk, a gödör felületét geotextíliával vonjuk be. A geotextília a vizet átengedi kifelé, de a földet nem engedi a kulékavics rétegbe belemosódni. Így a szikkasztó hosszú távon el tudja látni víz elszivárogtató feladatát.
Miután az előzetesen geotextíliával bélelt szikkasztó gödröt kulékaviccsal a földfelszín alatt 30 – 40 cm-ig feltöltöttük, a kulékavics réteg tetejére is geotextíliát helyezünk, majd 30 – 40 cm földet helyezünk rá.
Az esővizet a kulékavicsos réteg tetjére vezetjük be egy csatornával. A csapadék innen a kavicsok között szabadon áramolhat, és a kiásott gödör teljes felületén a talajba szivároghat.
3 tipp szikkasztó építése előttre
Közművek, régi alépítmények
Szikkasztó készítése előtt térképezze fel, merre vannak vezetve a közművek. Nincs bosszantóbb, mint amikor egy korábban fektetett közmű az útban van, vagy a munka során esetleg meg is sérül. Egy megsértett vezeték jelentős anygi és akár személyi kárt is okozhat.
Van-e a telken alépítmény, régi pince, ami útban lehet a szikkasztó kialakításának?
Fák
A fák gyökereit szintén érdemes elkerülni. Azokét is, amiket esetleg már régebben kivágtak. Erős gyökerek álatlá átszőtt talajban jelentősen lassabban halad a munka.
Talaj minősége
Tudjon meg minél többet a talaj minőségéről. A szomszédoktól meg lehet érdeklődni, náluk okozott-e problémát a szikkasztó kialakítása. Esetleg, ha kutat fúrtak, milyen régeken fúr át a kútfúró, és milyen mélyre kellett fúrnia?